Zmywarka domowa a zmywarka gastronomiczna

Żyjemy w czasach, gdzie zmywarka zaliczana jest do podstawowych sprzętów AGD w każdym domu. Nie podlega wątpliwości, że jej posiadanie znacznie ułatwia życie. Jednak domową zmywarkę z jej gastronomiczną wersją łączy jedynie nazwa. To odmienne urządzenia, które wymagają zupełnie innego traktowania. Podstawową różnicą jest cykl mycia oraz wykorzystywane detergenty. Domowa wersja oferuje nam kilka cykli mycia. Najkrótszy cykl to 30 minut. Ale przy zaschniętych zabrudzeniach ten czas będzie zdecydowanie za krótki. Dlatego też standardowo wstawiamy naczynia na ponad godzinę. W tym czasie zmywarka namoczy, umyje, wypłucze i podsuszy nasze naczynia. Jej gastronomiczne wersje mają na to znacznie mniej czasu, bo zaledwie kilka minut!

Perfekcyjne mycie w ekstremalnie krótkim czasie

Zmywarki gastronomiczne muszą w ekstremalnie krótkim czasie namoczyć, umyć, wypłukać i wyparzyć naczynia. W gastronomii czas gra pierwsze skrzypce, ale nie bez znaczenia jest także jakość. Zmywarki muszą więc cechować się dokładnością i perfekcyjnym czyszczeniem bez pozostawiania smug czy osadów. I tutaj w grę wchodzą właśnie detergenty do zmywarek. To od nich w dużej mierze zależy efektywność mycia w zmywarkach gastronomicznych.

Wpływ na jakość zabiegu ma:

  • temperatura wody – przy myciu 55°C – 60°C, przy wyparzaniu 85°C,
  • ciśnienie wody oraz jej jakość,
  • zastosowanie odpowiedniej jakości detergentów i nabłyszczaczy,
  • odpowiednie dozowanie detergentów w zależności od stopnia twardości wody oraz jakości detergentu.

 

Nie jedna, a kilka zmywarek

W wielu branżach niezbędne jest stosowanie kilku zmywarek. Każda z nich użytkowana jest do innych zabrudzeń. Pozwala to na odpowiednią segregację naczyń i dopasowanie cyklu oraz rodzaju detergentu do danej sekcji. Warto także nadmienić, że w gastronomii musimy wybierać detergenty z głową. Preparaty te muszą sobie bezproblemowo radzić nie tylko z tłustymi czy zaschniętymi zabrudzeniami. Nierzadko mamy do czynienia z zupełnie innym rodzajem zabrudzeń np. ślady ze szminek, osady po herbacie czy kawie. Przy takich zabrudzeniach sprawdzi się Clinex DishWash, który w połączeniu z  Clinex Dishine daje spektakularne efekty.

 

Jaką rolę odgrywa jakość chemii do zmywarek?

Wbrew pozorom jakość detergentów do zmywarek gastronomicznych odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu odpowiedniej jakości mycia. Preparaty wątpliwej jakości mogą wymagać większego dozowania, co w konsekwencji będzie generować większe koszty. Jednak nie tylko to jest najgorsze. Otóż detergenty niskiej jakości mogą doprowadzić do szybszego zużycia szkła czy porcelany. Dzieje się tak zwykle gdy stosowane są bardzo agresywne składniki. Ponadto bardzo często takie produkty pozostawiają nalot na zmywarce oraz naczyniach. Dlatego też lepiej stawiać na lepszej jakości detergenty, które mają w swoim składzie sprawdzone składniki. Bardzo często takie produkty wzbogacane są o środki zmiękczające wodę oraz zabezpieczające zmywarkę. Zatem jakość środków myjący w każdym biznesie gastronomicznym odgrywa kluczową rolę.

 

Proszek, tabletki i płyny – jakie rodzaje detergentów będą najlepsze?

Podajnik zmywarki AGD, czyli takiej domowej, przyjmie zarówno detergent w proszku, tabletce, jak i żelu. Zmywarki gastronomiczne działają nieco inaczej, dlatego też stosuje się w nich głównie płynne preparaty. Podczas gdy do domowej zmywarki wrzucimy jedną tabletkę typu „All in One”, do zmywarki gastronomicznej musimy mieć osobny płyn myjący i nabłyszczacz. Specjalne dozowniki oraz pompki do pobierania płynu pozwalają odpowiednio wyregulować dozowanie ilości. Dlatego też preparaty myjące dla gastronomii dostępne są w dużych, 5 litrowych bańkach. Warto podkreślić, że niewłaściwe dozowanie może doprowadzić do wielu nieprawidłowości i problemów. Od kiepskiej jakości mycia, przez nadmierne pienienie się czy zbyt długie schnięcie. Nie wspominając już o szybkim zużywaniu się detergentu.

 

Jakie detergenty do zmywarki używać? Wybór detergentów.

Przede wszystkim dobrej jakości, sprawdzone preparaty. Nie bez znaczenia jest również przeznaczenie. Przykładem może być płyn myjący do twardej wody Clinex DishHard. Posiada w swoim składzie składniki zmiękczające wodę i poprawiające jakość mycia. Wykazuje doskonałe właściwości myjące nawet w bardzo twardej wodzie. Przy wysokiej twardości wody stosowanie zwykłych preparatów może okazać się niewystarczające. Warto więc postawić na produkty, których skład jest dostosowany do jakości wody. Aby zagwarantować sobie najwyższą jakość mycia, należy również zastosować płyn nabłyszczający do twardej wody Clinex ShineHard. Skutecznie zapobiegnie osadzaniu się osadów mineralnych na naczyniach, pozostawiając je suche i lśniące.

Twarda woda to niestety problem, który może generować spore koszty. Warto więc zadbać o swój sprzęt stosując odpowiednie preparaty. Nie zapominaj również o regularnym stosowaniu skoncentrowanego odkamieniacza Clinex Destoner. Jego skład pozwala na skuteczne działanie w niskim stężeniu, dzięki czemu jest bezpieczny dla odkamienianych urządzeń. Sprawdzi się idealnie zarówno w zmywarkach, ekspresach, czajnikach, grzałkach elektrycznych, jak i zlewach.

Źródło: www.clinex.com.pl