Prowadzenie lokalu gastronomicznego wiąże się z generowaniem odpadów, np. w formie wykorzystanych pojemników jednorazowego użytku. A skoro tak, konieczne jest ich usuwanie choćby po to, by nie zabierały cennego miejsca w kuchni lub innym pomieszczeniu. Okazuje się jednak, że nie wszyscy wiedzą, gdzie wyrzucić opakowanie jednorazowe, często czyniąc to byle jak, czyli po prostu umieszczając w pierwszym lepszym koszu na śmieci. Czy jednak jest to właściwe postępowanie? Niestety nie. Postaramy się więc rozwiać wszelkie wątpliwości, jakie mogą powstać w związku z tą kwestią. 

Nie każde opakowanie można umieścić w tym samym koszu na odpady

Gdzie wyrzucić opakowanie jednorazowe? Na tak postawione trudno odpowiedzieć w jednoznaczny sposób. Dlaczego? Ponieważ istotne jest to, z czego został wykonany dany pojemnik. Jak wiadomo, w barach, kawiarniach czy restauracjach wykorzystywane są pudełka na żywność (i nie tylko) różnego typu. Dużą popularnością cieszą się ostatnimi czasy np. te, które powstają z papieru. Inni preferują natomiast opakowania wykonywane z bioplastiku, a jeszcze ktoś woli postawić na artykuły produkowane przy użyciu biodegradowalnych folii do zgrzewu. Jak zatem widać, interesujące nas w tym miejscu zagadnienie nie jest tak proste, jak mogliby niektórzy sądzić. Pierwszym krokiem do znalezienia odpowiedzi na tak postawione na występie pytanie jest zatem rozpoznanie tworzywa, z którego wykonywane są stosowane w danym miejscu opakowania. Gdy do tego dojdzie, wówczas będzie łatwiej stwierdzić, gdzie powinny zostać wyrzucone po tym, jak zostaną zużyte.

Najważniejszy jest rodzaj wykorzystanego materiału

W obecnych czasach segregacja śmieci jest już praktycznie powszechnym zjawiskiem, dlatego przypuszczamy, że w pobliżu Twojego lokalu, w którym serwujesz poszczególne posiłki i napoje, znajduje się kilka różnych, a nie jeden, uniwersalny kosz na odpady. Takie rozwiązanie wymaga poświęcenia uwagi temu, z czego powstają dane artykuły do wyrzucenia, ale z drugiej strony jest to korzystniejsze pod względem ekonomicznym w porównaniu do zlecenia wywozu nie posegregowanych odpadków. W przypadku wybranych artykułów w zasadzie od razu jasne jest, gdzie powinny zostać umieszczone. Jeśli więc interesuje Cię np. to, gdzie wyrzucić opakowanie papierowe, to oczywiście w jego przypadku właściwym koszem na śmieci będzie ten, który został przeznaczony do składowania w nim papierowych wyrobów, oznaczony kolorem niebieskim. Z kolei pojemniki i inne wyroby z folii do zgrzewu, o której zdążyliśmy wspomnieć, powinny zostać wyrzucone za każdym razem do kosza pomalowanego na żółto, czyli służącego do przechowywania w nim odpadów z tworzyw sztucznych. Dokładnie zresztą tak, jak również wymienione przez nas wyżej produkty z bioplastiku.

Gdzie wyrzucić opakowanie? Zawsze można to sprawdzić w Internecie

Jak sam widzisz, segregowanie opadów powstających w wyniku prowadzenia lokalu gastronomicznego nie jest wcale wymagającym zajęciem i nie różni się właściwie niczym od grupowania śmieci generowanych w gospodarstwie domowym. Najważniejsze jest bowiem właściwe rozpoznanie materiału wykorzystanego w celu ich uzyskania. W razie jakichkolwiek wątpliwości odnośnie do tego, w którym z koszów umieścić dane pudełko, zawsze można skorzystać z Internetu. Łatwo można znaleźć w nim nie tylko przydatne wskazówki np. na temat tego, gdzie wyrzucić opakowanie foliowe, ale też specjalne wyszukiwarki. Po wpisaniu w nich nazwy danego produktu natychmiast uzyskujemy odpowiedź na pytanie, w którym z pojemników na odpady powinien zostać umieszczony. Osobom odpowiedzialnym za segregację śmieci w lokalach gastronomicznych nie polecamy jednocześnie umieszczać wszystkich zużytych artykułów w pojemnikach przeznaczonych na odpady zmieszane. W nim bowiem należy składować wyłącznie produkty nienadające się do poddania recyklingowi (nie licząc odpadów niebezpiecznych). Jak się więc okazuje, prawidłowa segregacja wykorzystywanych opakowań wcale nie jest tak trudna, jak mogłoby się to wydawać na pierwszy rzut oka.